ZALECENIA ogólne w związku z pandemią SARS-CoV-2

Jak postępować w przypadku, gdy jest się chorym i podejrzewa się koronawirusa? Jakie leki brać, a jakich unikać?

Ibuprofen należy do grupy leków niesteroidowych przeciwzapalnych (NSAID). Przyjmuje się te leki w przypadku gorączki i stanu zapalnego. W przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem nie jest wskazane przyjmowanie leków z tej grupy. W razie gorączki lub stanu zapalnego należy przyjmować paracetamol (Apap, Codipar, Acenol, Aletofar, Coldrex, Panacid, Paramax lub paracetamol pod każdą inną nazwą). Można też stosować leki złożone zawierające paracetamol.

Co z lekiem Arechin?

Lek Arechin jest używany do leczenia infekcji koronawirusem wyłącznie w szpitalach. Nie jest on dostępny dla pacjentów, którzy leczą się ambulatoryjnie – czyli w domu. Jeśli pacjent przyjmuje Arechin lub Plaquenil z powodu choroby przewlekłej, to ma go przyjmować jak dotychczas. Nie ma możliwości przyjmowania tego leku profilaktycznie.

Jak się zachowywać w razie przeziębienia?

W razie przeziębienia należy stosować leki, które są zwykle zalecane podczas takiej choroby. Do takich leków zaliczamy między innymi, w razie gorączki: paracetamol, w razie złego samopoczucia: witamina C, Rutinoscorbin. Poza tym, wskazane jest przyjmowanie dużej ilość ciepłych płynów. Konieczny jest  odpoczynek, leżenie w łóżku. W razie pogorszenia stanu ogólnego i nie ustępowania objawów, można przyjąć antybiotyk (wyłącznie na zlecenie lekarza) lub leki wykrztuśne takie jak ACC lub Flegamina.

Co w razie suchego kaszlu oraz kataru?

Koronawirus rozchodzi się m.in. drogą kropelkową. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką.  Zużytą chusteczkę należy  jak najszybciej wyrzuć do szczelnie zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody i/lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady, można łatwo skazić/zanieczyścić przedmioty, powierzchnie, a także inne osoby, np. przy powitaniu (podanie ręki)

Jeśli podczas poprzednich infekcji, w razie suchego kaszlu lekarz przepisywał ci leki rozszerzające oskrzela, możesz zastosować je również przy aktualnie występujących objawach. Jeśli kaszel jest uporczywy, ale nie masz znacznej gorączki czy też osłabienia, możesz przyjmować leki przeciwkaszlowe na noc (np. Acodin, Thiocodin).

Co w razie bólu gardła?

W razie bólu gardła, można bezpiecznie stosować różne tabletki do ssania.

Jakie objawy mogą świadczyć o infekcji koronawirusem?

Podstawowymi objawami wskazującymi na koronowirusa są: gorączka, suchy kaszel, osłabienie, uczucie duszności (trudności z oddychaniem).

W przypadku duszność, konieczne jest niezwłoczne zgłoszenie się po pomoc medyczną (pogotowie).

Pacjent w razie podejrzenia infekcji koronawirusem  zobowiązany jest do kontaktu  telefonicznego ze Stacją Sanitarno-epidemiologiczną lub osobistego zgłoszenia się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Objawy takie jak ból gardła, katar, ból zatok, ból ucha, mokry kaszel – to nie są objawy koronawirusa tylko innej infekcji.

Choroby przewlekłe

Pacjenci z chorobami przewlekłymi mają przyjmować wszystkie leki jak dotychczas. Przerywanie leczenia, nieregularne przyjmowanie leków są bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Teleporady

Pacjenci mają możliwość wizyt telefonicznych, w czasie których wyjaśniane są wątpliwości, zlecane leki, wystawiane recepty i zwolnienia lekarskie. Wizyty należy zamawiać poprzez kontakt z rejestracją – telefonicznie, lub przez systemy telerejestracji np. znanylekarz.pl. Opłaty za wizyty płatne są przelewem przed wizytą. Dokładnych informacji udziela rejestracja przed wizytą.

Statyny

Statyny, czyli leki obniżające stężenie cholesterolu – mają niespecyficzne działanie przeciwwirusowe.

Na spacerze

Na spacer wychodź tylko gdy masz pewność, że możesz utrzymać dystans minimum 2 metrów od innych osób.

Maseczka na twarz

W każdym miejscu, gdzie możesz spotkać inne osoby – sklep, biuro, poczta, korytarz w bloku – noś maskę. Na rynku dostępnych jest wiele masek o różnorakim przeznaczeniu, które mogą być również stosowane np. maska antysmogowa z filtrem węglowym. W razie braku maski profesjonalnej stosujemy maski zrobione samodzielnie, chusty itp.

Jak zakładać, nosić, zdejmować i bezpiecznie wyrzucić maskę ochroną?

Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

  • Zasłoń maską starannie usta i nos i przymocuj maskę tak, żeby szczeliny między twarzą a maską ochronną były jak najmniejsze.
  • Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem dotkniesz maskę, umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.
  • Wymień maskę ochronną na nową, kiedy zrobi się wilgotna. Nigdy nie używaj ponownie maski ochronnej jednorazowego użytku.
  • Żeby zdjąć maskę, chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przedniej powierzchni maski) i zdejmij, a następnie wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci. Umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem.

Wskazane jest także noszenie rękawiczek jednorazowych i okularów ochronnych.

Winda

Do windy wsiadaj wyłącznie z osobami, z którymi mieszkasz w jednym mieszkaniu.

Papierosy

Palenie zwiększa ryzyko gorszego przebiegu infekcji koronawirusem. Przestań palić.

Zakupy

Na zakupy chodzi jedna osoba z domu – osoba o najmniejszym ryzyku. Jeśli nie ma takiej osoby – zwróć się o pomoc do sąsiadów/MOPSu/widzialnej ręki itp. Zakupy należy robić jak najrzadziej. Zakupy należy robić w masce i rękawiczkach. Staraj się dobrze gospodarować tymi produktami spożywczymi, które masz w domu. Osoby kaszlące/kichające nie powinny w ogóle chodzić w miejsca publiczne.
Podczas pracy, czy wizyty w miejscu publicznym NIE dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania.

Porządek

To jest dobry czas na robienie porządków. Zrób porządek w spiżarni, w szufladach z lekami, utrzymuj czystość w swoim otoczeniu.

Mycie rąk itd.

Myj ręce wielokrotnie w ciągu dnia, zawsze po powrocie do domu i przed jedzeniem. Myj ciało. Częściej puszczaj pranie. Wirus nie lubi mydła, zmywa się mydłem i proszkiem do prania.

Gimnastyka, relaks, harmonia.

Utrzymuj ciało w dobrej kondycji. Jeszcze Ci się przyda.

Kwarantanna

W razie decyzji o kwarantannie, przestrzegaj zaleceń: https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-co-trzeba-wiedziec-o-kwarantannie/

#zostanwdomu

Nie ryzykuj zdrowia swojego i swoich bliskich !!!

Udostępnij ten post

Udostępnij na facebooku